14FC Vysočina Jihlava292726
    15FC Hradec Králové292428
    161.FK Příbram292229

MOMENTY KOLA: Ztráty aspirantů na titul, povstání Jihlavy i Hradce

Také 28. kolo přineslo několik výrazných okamžiků, které rozhodně stojí za pozornost. Překvapivě v něm ztratily oba celky bojující o titul, tedy Slavia i Plzeň. Naopak zabraly dva celky bojující o záchranu, konkrétně Jihlava s Hradcem. Magnetem kola potom bylo Podještědské derby, v němž Liberec jen remizoval doma s Jabloncem.

1, Remíza Plzně i Slavie

Hned první zápas uplynulého kola přineslo velké překvapení. Fotbalisté Plzně místo toho, aby doma porazili Mladou Boleslav a zvýšili tím své šance na titul, uhráli jen bod za remízu 3:3. A za takový výsledek ještě mohli být rádi, neboť v 65. minutě prohrávali už 0:3! V tu dobu byli zralí na ručník, nakonec se ale zvedli a důležitý souboj dovedli aspoň do nerozhodného stavu. Dvěma góly se o to zasloužil Michael Krmenčík, v závěru srovnal Lukáš Hejda.

"Podle mě to je tak, že až když se zápas jeví jako ztracený, tak nám přepne v hlavách. Nedokážu vám vůbec odpovědět, kde je chyba," přiznal naštvaný Krmenčík s odkazem na to, že si jeho tým ještě víc zkomplikoval cestu za titulem.

Hozenou rukavici však Slavia nezvedla. Pražané totiž znovu potvrdili pokles formy a před svým publikem brali stejně jako Viktoria pouze bod, když remizovali 2:2 s Duklou. V ofenzivním duelu šli červeno-bílí dvakrát do vedení, ani to jim ale nakonec nebylo nic platné. V 80. minutě totiž druhé vyrovnání Dukly zařídil svou první ligovou brankou nigerijský mladík Emmanuel Edmond. Náskok Slavie dvě kola před koncem soutěže tak zůstává na dvou bodech.

"Nemůžu zapírat, že jsem zklamaný. Kluci se nadřeli jako koně, ale vítězství se nedostavilo. O výsledku rozhodly především z nervozity pramenící chyby. Ten tlak tu zkrátka je a na hráče dopadá. Není to pro ně jednoduché," uvedl trenér domácích Jaroslav Šilhavý a dodal: "Nevyužili jsme nabídnutou šanci od Plzně, ale pořád máme situaci v našich rukou. Konec ligy bude každopádně hodně zajímavý."

2, Jihlava i Hradec ukázaly drápky

Ligový finiš nenabízí jen dramatický boj o titul, ale také o záchranu. Do sestupových starostí jsou namočeny čtyři celky a dva z nich budou muset z kola ven. Nejhůře je na tom Příbram, která o víkendu nezvládla klíčový zápas s Brnem a po porážce 2:3 je poslední se čtyřbodovým mankem na čtrnácté Bohemians. Ani "klokani" však rozhodně nejsou v klidu. Pod trenérem Martinem Haškem prohráli už čtvrtý zápas v řadě a zeleno-bílý pád o patro níž je tak stále reálnější.

Zvlášť když ve 28. kole zabraly jejich dva největší konkurenti - Jihlava s Hradcem. Mužstvo z Vysočiny tak pokračuje ve výkonnostním vzepětí pod provizorním koučem Josefem Jinochem, s nímž v sobotu zaznamenalo vůbec první venkovní výhru v sezoně. Odskákal to Zlín, jenž Jihlavě doma podlehl vysoko 3:0. V tuto chvíli jsou tak Rabušic a spol. už třináctí a na sestup drží dvoubodový náskok.

"Vyhlídky na záchranu jsou nyní optimističtější. Pořád je tam však poslední krok, který bývá nejtěžší," poznamenal po utkání ostřílený zadák Jiří Krejčí s tím, že stěžejní bude příští kolo, v němž se jeho soubor utká s Příbramí.

Naději na přežití v nejvyšší soutěžil ale zvýšil i Hradec. Ten přetrhl šňůru pěti porážek v řadě, když o víkendu dokázal zdolat 2:1 Slovácko. Stalo se tak v prvním utkání pod velením neokoukaného kouče Karla Havlíčka, jemuž se vyplatilo udělat několik změn v sestavě. Včetně té nejodvážnější, když na stopera postavil teprve osmnáctiletého Františka Čecha, pro kterého to byla premiéra v nejvyšší soutěži. A zvládl ji s bravurou!

"Byl jsem hodně nervózní. Ale před zápasem to ze mě vyprchalo, a jakmile jsem vstoupil na hřiště, už jsem byl v klidu. Naštěstí to dobře dopadlo," prohlásil nadějný obránce. Také přiznal, že mu ve druhé půli docházely síly. "Od 70. minuty mě hrozně bolely nohy, ale musel jsem se kousnout. Liga je mnohem důraznější, než na co jsem byl dosud zvyklý. Všichni do toho chodí s větší vervou."

3, Jablonec se udržel před Libercem

Hráči Liberce dohrávají ročník s jasným cílem. A sice předehnat v tabulce úhlavního rivala z Jablonce, k čemuž měli ve 28. kole ideální možnost. Na programu totiž bylo Prestižní Podještědské derby, které je pro tamní region něco jako derby "S" pro Pražany.

Ve vypjaté bitvě dvou severočeských fotbalových bašt měli dlouho navrch domácí. Ti vedli po trefě Radima Breiteho z úvodu druhé půle, následně ale několik slibných šancí neproměnili a stálo je to výsledek. Ve třetí minutě nastavení totiž zničehonic srovnal Mirzad Mehanovič a sedmý Jablonec zůstal dva body před desátým Slovanem.

"Neuhráli jsme tři body, protože jsme pokazili brejkové situace. Potom přijde poslední nákop a balon naslepo, z čehož vyplyne krásný gól Mehanoviče. Holt jsme si nechali dát branku ani ne v poslední vteřině," kroutil hlavou domácí lodivod Jindřich Trpišovský. "Sice se nám povedlo skórovat až v úplném závěru, ale ten bod je určitě zasloužený. Rozhodně jsme nebyli horším mužstvem než Liberec," kontroval jeho protějšek Zdeněk Klucký.